Proje Hakkında

Proje'nin amacı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın koordinasyonunda, "Trafikte Sorumluluk Bilinci" alanında çalışma yapan kurum ve kuruluşlarla işbirliğinde gerçekleştirilen projeyle "Trafikte Can Güvenliği" konusunda koruyucu önlemler alınması ve sorumluluk bilincinin geliştirilmesi konularında toplumda farkındalık yaratmak amaçlanmaktadır.

Proje konumlandırılırken, Türkiye'nin en önemli sorunlarından biri olan trafikte can güvenliği konusunda kalıcı ve sürdürülebilir çözümler üretebilmenin konuyla ilgili paydaş kuruluşların katılımıyla mümkün olabileceği gerçeği temel alınmıştır.

4 Mayıs 2010 tarihinde Ankara'da yapılan basın toplantısıyla kamuoyuna duyurulan projenin ilk paydaş toplantısı da aynı gün gerçekleştirilmiştir.

Proje, 2010 yılında hedef gruplara özgü "Güvenli Taşıt Hareketi", "Can Dostları Hareketi" ve "Sorumlu Vatandaş Hareketi" olmak üzere üç alt proje ile devam edecektir.

Kamuoyunda trafikte sorumluluk konusunda farkındalık yaratmak amacıyla hedef gruplara özgü eğitim modülleri geliştirilmiş, ulusal ve yerel medyada yayınlanmak üzere tanıtım filmleri çekilmiştir.